Pielęgnacja kota.

Koty, już w drugim, trzecim tygodniu życia zaczynają naukę higieny. Uczą się myć i wylizywać sierść. Już w tym czasie można zacząć przyzwyczajać kociaka do szczotki i grzebienia. Koty krótkowłose wystarczy raz, dwa razy w tygodniu wyczesać miękką szczotką z włosia. Szczotkowanie kotów długowłosych jest nieco trudniejsze i bardziej czasochłonne. Powinien się czesać swojego pupila codziennie, gdyż długa sierść, nie szczotkowana po kilku dniach może ulec sfilcowaniu i w takiej sytuacji można ją jedynie obciąć.

Długowłose koty muszą być czasem kąpane, gdyż ich sierść brudzi się. Wanienka powinna być na tyle duża, by kot się w niej mieścił cały. Może to być umywalka w łazience. Specjalny szampon, działający także przeciw pasożytom, otrzymać można w sklepie zoologicznym. Puszczamy letnią wodę, jedną ręką trzymamy mocno przednie łapy kota, drugą zaś myjemy. Nigdy nie zanurzamy głowy. Szampon dokładnie spłukujemy, a sierść wycieramy nagrzanym ręcznikiem. Do rozczesywania układamy kota na kolanach. Metalowym grzebieniem o rzadkich zębach rozczesujemy szczególnie dokładnie włosy na brzuchu i między nogami. Czynności te wykonujemy spokojnie i delikatnie, łagodnie przemawiając do kota. Na koniec czeszemy grzebieniem o gęstych zębach. Podobnie jak usługa strzyżenie psów warszawa.

Kolejną czynnością podczas pielęgnacji persa powinno być popudrowanie futra specjalnym talkiem (dostępnym w sklepach zoologicznych), albo delikatnym pudrem dla niemowląt. Posypujemy korpus, ogon, kryzę na szyi, łapy, brzuch i pachwiny. Nadmiar proszku strzepujemy. Po chwili wyczesujemy bardzo dokładnie gęstym grzebieniem a następnie włosianą szczotką. Zabieg ten czyni futerko bardziej puszystym, mniej podatnym na kołtunienie, przewietrza i oczyszcza.

Ogon przeczesujemy delikatnie, grzebieniem o długich zębach. Paradoksalnie ta wspaniała ozdoba kotów perskich wymaga najmniej zabiegów. Jedyny problem jaki może się pojawić to przetłuszczenie u nasady ogona, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. W takim przypadku trzeba to miejsce umyć ciepłą wodą z dodatkiem szamponu dla kotów lub delikatnego szamponu dla dzieci. Potem mocno zapudrować, a po kilku godzinach wyczesać. Zęby kota nie psują się w takim stopniu jak człowieka, ale może je pokrywać kamień nazębny. Tworzy się on często u kotów żywionych płynnymi pokarmami.

Kamień nazębny w postaci ciemnego, zółto-brunatnego nalotu wokół zębów może uciskać dziąsło. Wytwarza się wówczas stan zapalny zwany gingivitis, a zainfekowane dziąsła przybierają żywoczerwoną barwe. Długotrwały stan zapalny spowodowany obecnością kamienia powoduje przerost dziąseł, uszkodzenie zębiny, rozchwianie i wypadanie zębów. Najbardziej podatne na tworzenie się kamienia nazębnego są starsze koty. Skoro więc już pojawi się taki osad należy zgłosić się do lekarza weterynarii, aby usunął kamień, który połączeniem wytrąconych ze śliny soli, wapnia, cząsteczek pokarmu oraz bakterii.